SAMSUNG ARIZA KODLARI

Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

 • 1E – E7 – 1C  (Su Seviyesi Hatası) : Bu hatayı alıyorsanız çamaşır makinenizi ana şebekeden kapatın. 30 saniye kadar bekleyip tekrar çalıştırın. Şayet aynı hatayı alırsanız servisinize başvurun.
 • 3E – 3E1 – 3E2 – 3E3 – 3E4 – bE – 3C (Motor Hatası) : Bu hatayı alıyorsanız çamaşır makinenizi kapatıp, ayrı bir programı seçerek tekrar başlatın. Hata devam ederse servisinize başvurun.
 • 4E – E1 – 4C (Su Beslemesi) : Çamaşır makineniz su almıyor demektir. Çözüm için;
 1. Bağlantı musluğunu ve bağlantı yerlerini kontrol ediniz. Muslukları tam olarak açınız, gevşemiz bağlantı yerlerini sıkıca kapayınız.
 2. Çamaşır makinenize gelen su hortumlarının tıkalı olmadığından emin olunuz.
 3. Su musluklarının donmadığından emin olunuz.
 4. Yeterli su basıncının geldiğinden emin olunuz. Suyun gür ve hızlı bir şekilde akması lazım.
 5. Su vanasının sonundaki giriş filtrelerini kontrol ediniz.
 6. örgülü filtrenin tıkalı olabileceğini düşünerek temizleyiniz.

Eğer hata hala devam ediyorsa servisinize başvurunuz.

 •  4E1 – 4E2 – 4Ed – H1 – HE – 4C2 – HC – CE – E8 (Su sıcaklığı) : Çamaşır makinenize gelen su borusunun soğuk su musluğuna bağlandığında  emin olunuz.
 •  5E – E2 – 5C (Çekilen Su – Drenaj) : Çözüm için;
 • izmir teknik servis 05447729242
 1. Drenaj pompası filtresini kontrol edin ve temizleyin.
 2. Boşaltma hortumu ve atık bağlantısında sıkışma olup olmadığını kontrol edin.
 3. Boşaltma hortumunun donmadığından veya tıkalı olmadığından emin olun.
 4. Bağlantı türüne bağlı olarak tahliye hortumunun doğru konumlandırıldığından emin olun.
 5. Boşaltma hortumunun boşaltma sistemine kadar tamamen düzleştirildiğinden emin olun
 • 8E (Elektrik Akımı) : Cihazı ana şebekeden kapatın. 30 saniye kadar bekleyin. Makineyi tekrar çalıştırın. Hata devam ederse servisinizi arayın.
 • 8C (MEMS Sensörü) izmir ferre servisi http://izmirankastreservisi.com/izmir-ferre-servisleri/ : Makinenizi kapatıp tekrar açın. Hata devam ederse servisinizi arayın.
 • 9E1 – PH1 – 9E2 – Plo – AE (Güç/Açılmıyor Hatası) : Ana şebekeden makinenizi kapatın, 30 saniye bekleyip tekrar açın. Hata devam ediyorsa;
 1. Uzatma kablosu yada çoklu fiş mi kullanıyorsunuz?
 2. Çamaşır makinenizin bağlı olduğu prize şarj aletinizi ve ya benzeri bir aletle takıp kontrol edin. Hata çamaşır makinenizde mi yoksa prizde mi?
 3. Makinenizi direk olarak tek kullanılan bir prize takın.
 4. Çamaşır makinesi fişindeki sigortayı değiştirin.
 • AC6 – AE – 13E – AC (Sinyal İletişimi) : Duruma bağlı olarak makineniz tekrar çalışmaya başlayabilir.
 •  bE1 – 12E – bE2 – 14E – bE3 – 18E (Tuş Sorunu) : Çamaşır makinenizin düğmelerinin sıkışmıuş olmadığında emin olun.
 • DDC, ddC (Kapı Ekle) : Bu hata Start/Pause düğmesine basmadan Add Door’u açmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu hatayla karşılaşırsanız aşağıdakilerden birini uygulayabilirsiniz.
 1. Kapatmak için Add Door’a basınız.
 2. Start/Pause’a basıp tekrar deneyiniz.
 3. Add Door’u tam olarak kapatınız.
 • dE – dE1 – Ed – dC – DC1 – DC (Kapak Hatası) : Çamaşır makinenizin kapağının tam olarak kapalı olduğundan emin olun. Bazen bu hatayı aşırı yüklemeden dolayı da alabilirsiniz. Makinenize attığınız çamaşırları azaltın.
 • dE2 (Aç/kapa On/Of Düğmesi) : Makinenizin fişini prizden çekip 5 dakika kadar bekleyiniz. Prize tekrar taktıktan sonra hata devam ederse servise başvurunuz.
 • FE (Fan) – HE1, E5, 6E (Isıtıcı) : Bu her iki hata durumunda da servisinize başvurunuz.
 • HE2 (Kurutma Isıtıcısı) : Makinenizdeki sıcaklık sensörleri kurutucudan kaynaklanan aşırı ısınmayı algılayıp kurutma ünitesini otomatik olarak kapatmıştır. Bu sorun genellikle hava akımındaki azalmadan dolayı kaynaklanır.
 1. Çamaşır makinenizin tamburunda yeterli alan olup olmadığını kontrol edin. tamburun üst kısmında dikey olarak elinizin sığacağı kadar boşluk olmalıdır.
 2. Bazı kumaşlar kurutma için uyumlu değildir. Kıyafetlerinizin kurutma için uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • HE3 (Buhar Fonksiyonu) : Buhar fonksiyonu tam olarak çalışmamaktadır, bu hatayı mühendisin görmesi gerekmektedir. Servise başvurun.
 • HOT (Cihaz Çok Sıcak) : Bu bir hata değildir, makinenizin fanı yeterli sıcaklığa gelene kadar çalışmaya devam edecektir. Gerekli soğukluğa ulaştığında ise kapağın açılmasına izin verecektir.
 • LE – LE1 – E9 – 11E – LC – LC1 (Düşük Su Seviyesi Hatası) : Çözüm için; 
 1. Boşaltma hortumunun seviyesinin çamaşır makinenizin taban seviyesinden daha aşağıda ol-ma-dığını kotrol ediniz.
 2. Boşaltma hortumunun ucunun yere yerleştirildiğinden ve tıkalı olmadığından emin olun.
 3. Ayrıca bir su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.
 • OE, OF, E3, OC (Taşma) : Çok fazla deterjan eklenmiş olabilir. Makinenizi kapatıp, 30 saniye kadar bekleyin ve tekrar çalıştırın. Makinenizin boşaltma sistemi fazlalığı boşaltacaktır.
 • Sud (Çok fazla Köpük Tespit Edildi) : Makineniz bu hatayı kendi başına telafi etmeye çalışacaktır. Şayet olmazsa makinenizdeki Eco drum clean modunu ya da pamuklu giysiler modunu, herhangi bir deterjan eklemeden, çalıştırınız.
 • tE, EC, tE1, tE2, tE3 (Sıcaklık Sensörü) : Makinenizin fişini çekip, 30 saniye kadar bekleyip tekrar çalıştırın. Hata devam ederse, servisinize başvurun.
 • UC (Besleme geriliminde dalgalanma) : Makinenizi kapatıp, 30 saniye kadar bekleyip tekrar açın. Yeni bir program seçip başlatın. Güç kablosunun doğru bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol edin. 
 • UE, E4, Ub (Dengesiz Yükleme) : Bu bir hata değildir. Tamburunuzda kıyafetlerinizden biri dönme esnasında tamburun dengesini bozmaktadır ve dönme makineniz tarafından yavaşlatılmıştır. Ayrıca makinenizin düz bir zeminde dengede olduğundan emin olunuz.
 • Çamaşır Makinesi SUD “5UD” Hatası Sebebi ve Çözümü
 • Hata:SUD (sometimes misread as 5UD)Sebep:Makinenizde çok fazla köpük algılanır ve köpürme kaldırılır iken oluşur.Çözüm:Bazı modellerde oluşan birşeydir. Fakat tam olarak hata olarak adlandırılamaz. Çözümü çok basit;1- Cihaz genellikle kendi bu hatayı kendisi tedavi edecek,bazı modellerde “Eko d. temiz(Eco drum clean)” bir döngüsü çalıştırmanız gerekecektir ya da herhangi bir deterjan ile yüklü bir 90 ° C pamuklu döngüsünde çalıştırınız..2- Bunu engellemek için kullanılan deterjan miktarını azaltmak gerekir.
Arıza/Hata KoduSamsung Buzdolabı Arıza/Hata Kodları
R-1-(a)Buz yapma sensörü hatası. Cihazın buz yapmasını sağlayan sensör isimli parçası arızalı.
R-1-(b)R/ sensörü hatası. Cihazın r sensörü arızalı
R-1-(cR/ Defrost sensöründe arıza bulunabilir. cihazı tekrar çalıştırmayı deneyin.
R-1-(d)R/ fan  arızası. Fan motoru, Fan ilteşim kabloları veya Fan pervanesinde arıza.
R-1-(e)Buz yapma aksamında arıza. Buz yapma parça arızası veya iletişim problemi.
R-1-(gR/ Derfost ısıtıcısında arıza.
R-1-(gF/ Ortam sensörü arızası.
F-1-(a)F/ Sensörü arızası. Cihazın fişini pirizden çekin 8 saat bekleterek tekrar çalıştırın.
F-1-(b)F/ Defrost sensörü parça arızası
F-1-(c)F/ Fan motoru, fan pervanesi veya parçaya ait kablo demeti arızası
F-1-(d)F/ Makine odası iç fan motoru arızası
F-1-(e)F/ Buz odasında bulunan oda sensörü arızası
F-1-(1)F/ Defrost ısıtıcısında arıza
F-1-(g)F/ Buz yapma odası fan sensörü arızası
F-10-(b)R/ Kiler kısmında bulunan damper ısıtıcısında veya ilgili parçanın kablo demetinde arıza
R-10-(a)R/ Kiler kısmında bulunan sensörde arıza
R-10-(b)F/ Panel iletişimi veyahut panel arızası
F-10-(g)R/ Su tankı ısıtıcısında arıza

SAMSUNG BULAŞIK MAKİNASI ARIZA KODLARI

Arıza KoduMuhtemel SebepÇözüm
dCKapak açıkBulaşık makinesi çalışırken kapak açık.
4CSu girişSu giriş arızası
5CSu tahliyesiSu tahliyesi arızası
tCSıcaklık sensörüSıcaklık sensör arızası
oCTaşma/sızıntıTaşma /Su sızıntısı meydana geldi
LCSu kaçağıSu kaçağı oluşur
HCIsıtma elemanıAnormal ısıtma

SAMSUNG KLİMA ARIZA KODLARI

Hata kodunu iç ünitenin ekranında görüntülemek, klimanın sahibine bilgi getirmenin en uygun yoludur.

Ekran iki deşarjdan oluşur ve 88 formuna sahiptir. Kullanma kılavuzunda “88 ekran” olarak da adlandırılır. Aynı zamanda, böyle bir ekran sadece bir harf ve bir basamak veya iki basamak gösterebilir. Aynı zamanda, hata kodları her zaman bir E harfi ve üç rakamdan oluşur.

Ekran kodlanmış kombinasyonu iki aşamada gösterir: kodun birinci ve ikinci kısmı dönüşümlü olarak görüntülenir. Örneğin, sırasıyla E1 ve 21’in aydınlık değerleri, E121 hatası anlamına gelir.

Ekranda E harfi ve rakamlar görünürse, bu değerin bir şifresini çözmeniz yeterlidir. Samsung klimalar 88 ekranda 30’dan fazla hata kodu kullanıyor.

E101 – dış ünite iç üniteye 1 dakikadan daha uzun bir süre tepki vermiyorsa (bağlantı yok). Üniteler arasında güç ve kontrol kablolarının doğru bağlantısını ve iletkenleri arasında kısa devre olmadığını kontrol etmek gerekir. Bu, görsel inceleme ve bir multimetre kullanılarak yapılabilir.

E121 – oda sıcaklığı sensörünün çalışmasında bir hata. Sensörün kart ile terminal bağlantısını kontrol etmek gerekir. Kontak normalse, bir sensör testi gerekecektir. Bunun için direncini bir multimetre ile ölçmek gerekir: 25 sıcaklıktahakkındaBununla birlikte% 10 ± 3 kOhm olmalıdır. Uyumsuzluk durumunda sensör değiştirilmelidir.Odanızdaki sıcaklık 25’ten farklı olabilir.hakkındaC, sensörü bu koşullar altında kontrol etmek için aşağıdaki sıcaklık ve direnç oranlarını kullanın: 20hakkındaC – 12.09 kOhm; otuzhakkındaC – 8.31 kOhm; 35hakkındaC – 6.94 kOhm; 40hakkındaC –5.83 kOhm

E122E123 – iç ünitenin ısı eşanjörünün sıcaklığını izleyen sıcaklık sensörü hatası. E121 hatasıyla aynı şekilde kontrol edilir ve sabitlenir.

E154 – dahili fan motorundaki arızalar. Terminal bloğunda devre kartı ile temas olup olmadığını kontrol edin. Fanın dönüşüne hiçbir şeyin engel olmadığından emin olun.

E162E163 – Klima belleğinde ayarlar yapılırken hata oluştu. Sorun, ihlalin ciddiyetine bağlı olarak çeşitli şekillerde giderilir. Önce klimayı prizden 30 saniye çıkarın, sonra tekrar açın ve ON düğmesine basın. Bu yardımcı olmazsa, cihazı yeniden yapılandırmanız gerekir.

E186 – MPI hatası. Servis için bir servis merkezine başvurun.

E202 – bloklar arasındaki iletişim koptu. Bütünlüğü kontrol et  blokları bağlayan kablolar, terminal bloklarında temas güvenilirliği.

E221 – sorunlar dış üniteye monte edilen hava sıcaklık sensörü tarafından bildirilir: açık devre veya kısa devre. Konektörü, kabloyu ve sensörü kontrol edin.Klimanın ana kartına çeşitli ekipman ve sensörleri bağlamak için özel konektörler kullanılır – konektörler. Zamanla, içindeki metal parçalar oksitlenebilir, bu da ekipman arızasına yol açar

E237 – dış ünitenin bobin sıcaklık sensörü atmış. Cihazın soğumasına ve gücü yeniden başlatmasına izin verin.

E251 – kompresörün tahliye sıcaklığı izlenmez: açık veya kısa devre sensörü. Sensör ve devresi üzerinde bir kontrol gereklidir

E416 – hava tahliye sıcaklığına göre kompresörün koruyucu olarak kapatılması. Klimayı kapatın ve dış ünitenin soğumasını bekleyin.

E422 – soğutucu akışkan hareketi engellendi. Servis vanasının açık olduğundan ve iç üniteyi dış üniteye bağlayan borularda tıkanma olmadığından emin olun. Sızıntı olmadığından emin olun.

E440 – cihaz pasaportunda ayarlanan değerin üzerinde bir dış sıcaklıkta ısıtma işletiminin yasaklanması. Dış hava sıcaklığı izin verilen sınırlar içinde oluncaya kadar ısıtma fonksiyonunu kullanmayın. Bu bir arıza değil, koruyucu bir işlevdir.

E441 – soğutma sisteminin, kılavuzda ayarlanandan daha düşük bir ortam sıcaklığında çalışmasının yasaklanması. Cihaz düzgün çalışıyor, ancak dış hava sıcaklığı üreticinin izin verdiği seviyeye yükselene kadar soğutmayı açmayın.

E458 – dış fanın çalışmasındaki sorunları bildirir. Fan konnektörünü kontrol edin. Fana voltaj beslenip beslenmediğini bir multimetre ile ölçün. Bloklar ve konnektörleri arasındaki kabloları kontrol edin.

E461 – kompresör çalışmaz. Kompresöre gerilim beslenip beslenmediğini ve sargılarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir.

E462E484 – dış ünitenin izin verilen akımının aşılması. Gücü ana elektrik şebekesinden ayırın ve 30 saniye sonra tekrar açın. Her iki ünitenin de doğru şekilde takıldığını kontrol edin, fanlara hava akışında herhangi bir engel olmadığından ve bunlardan hava egzozu olmadığından emin olun.

Üniteler arasındaki bütünlüğü ve kabloları kontrol edin. Kompresör servis valfinin tamamen açık olup olmadığını kontrol edin. Bu önlemler yardımcı olmazsa, büyük olasılıkla kompresörü değiştirmeniz gerekir. Servise başvurun.Bazen arızaların nedenleri içeride değil, ekipmanın dışındadır. Dış ünitenin buzlanması fana hava erişimini tamamen engelleyebilir ve devre dışı bırakabilir

E464 – güç modülünün izin verilen akımının aşılması. Cihazın ağ ile bağlantısını 30 saniye kesin ve tekrar açın. Tüm kabloların fanlara ve kompresöre bütünlüğünü ve bağlantısını kontrol edin. Hiçbir şeyin her iki ünitenin fanının dönüşüne ve bunların içinden havanın hareketine müdahale etmediğinden emin olun.

Soğutucu borularının üniteler arasına doğru şekilde takıldığını kontrol edin. Kompresör servis valfini tamamen açın. Kompresördeki voltajı ve sargılarının bir açıklığa ve gövdeye karşı direncini ölçün. Kompresörü kontrol edin: üzerinde herhangi bir arıza varsa ve aşırı gürültü yayıp yaymadığın

E465 – kompresör hatası (aşırı yük). Kompresörü E464 hatasıyla kontrol edin. Kompresör TAMAM ise, eviricinin değiştirilmesi gerekebilir.

E466 – izin verilen limitleri aşan voltaj sapması. Gerilim seviyesini, kabloların bütünlüğünü ve besleme ağındaki bağlantıların güvenilirliğini, besleme kablosunun klimaya doğru bağlantısını kontrol edin. Cihazdaki sigortaların sağlam olduğundan emin olun.

E467 – kompresör çalışma hatası. Klimanın gücünü yeniden başlatın. Kompresör kablosunu ve konnektörünü kontrol edin. Dinleyip dinlemediğinizi dinleyin yabancı sesler. Kompresör sargılarının direncini açık ve gövdeye kısa devre açısından ölçün: bir arıza durumunda, kompresörü değiştirin.

E468 – akım sensörü devreye girdi. Gücü yeniden başlatın.

E469 – inverter reaktörünün DC voltaj sensörü hatası. Fabrika onaylı tamircilere sahip bir servis merkezine başvurun.

E471 – OTP hatası. Bu kod ile servise başvurmanız gerekir.

E472 – AC hattı ile ilgili sorunlar. Gücü yeniden başlatmayı deneyin, eğer yardımcı olmazsa bir uzmana başvurun.Dış ünite üzerine ağır nesnelerin düşürülmesi, fan ve kompresöre zarar verme, soğutucu akışkan borularının basıncının düşürülmesi gibi ciddi arızalara yol açabilir.

E473 – bir kompresör kilidi oluştu.

E554 – basınçsızlaştırma ve soğutucu akışkan kaçağı meydana geldi. Gücü 30 saniye boyunca yeniden başlatın. Sorun devam ederse, EWA sensörünün takılı, bağlı ve servis vanasının açık olduğunu kontrol edin.

Hatanın nedeni, klima elemanlarının yanlış takılması ve aralarındaki boruların bağlanması veya soğutucu akışkanın hareket ettiği elemanların hasar görmesi olabilir. Arızalı parçadan sızıntı olduğu tespit edilirse değiştirilmeli ve cihaz yeniden doldurulmalıdır.

E556 – soğutucu akışkan ile tüplerin akışında hata.

Paneldeki tüm numaralar ve ampuller aynı anda yanıp sönüyorsa, bu klima ayarlarında bir hatadır. E162, E163 kodlarıyla aynı eylemleri gerçekleştirmek gerekir.

Sokak cihazında LED göstergesi

Dış ünite, teşhis ve onarım görevini basitleştirmek için tasarlanmış kendi hata göstergesiyle donatılmıştır. Gösterge sarı, yeşil ve kırmızı LED’lerden oluşan bir panel kullanılarak yapılır. Her diyotun üç durumu vardır: kapalı, açık ve yanıp sönüyor. Çeşitli ışık kombinasyonları bazı hataları gösterir.Dış ünitedeki göstergelere göre hata kodunu belirlemeniz gerekirse bu tablodaki verileri kullanın

Bu hataların çoğu 88 ekrandaki kodlara karşılık gelir ve okumalarını tekrarlar. Ancak, yalnızca LED ekranda görüntülenen kodlar vardır.

Akıllı Kurulum Otomatik Kontrol Modu

Samsung, “AR” klimalarının en son serisinde, doğru kurulumun otomatik analiz modunu tanıttı Akıllı Kurulum. Amacı, ilk kullanımdan önce tüm sistemlerin sağlığını teşhis etmektir.

Ekipmanı kendiniz monte ediyorsanız veya uzman bir kuruluşun klimayı doğru bir şekilde kurup kurmadığını kontrol etmek istiyorsanız, böyle bir işlev yararlı olacaktır.

Akıllı Kurulumu başlatmak için klima “bekleme” moduna alınmalı ve uzaktan kumandada 4 saniye süreyle [Ayarla / İptal veya İptal], [Mod], [Güç] tuşlarını basılı tutun. Test modunu başlattıktan sonra kontrol panelini kullanamazsınız.

Otomatik doğrulama 7-13 dakika sürer. 88 ekranda 0 ila 99 arasında değerlerle ilerleme ve LED ekranda sırayla görüntülenir ve ardından LED’ler aynı anda yanıp söner. Pozitif bir test sonucu durumunda, klima sizi bir ses sinyali ile bilgilendirir, kontrol paneli tekrar çalışmaya başlar.

Kontrol hataları gösterirse, kodları ekranda veya LED ekranda gösterilir.AR serisi klimaların “Akıllı Kurulum” modunun açıklamasında, üretici sadece hata kodlarının şifresini çözmekle kalmadı, aynı zamanda bunları düzeltmek için alınması gereken önlemleri de gösterdi. Belirtilen gösterge yalnızca AR serisi klimaların test modu için kullanılır

Hata kodunu bilerek, tanımlanan sorunları kendiniz düzeltin veya servis merkezine başvurun.

Self Servis Güvenlik Önlemleri

Klima, teknik olarak sofistike bir ev aleti olup, garantisi sadece ev aletlerinin onarımı konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar tarafından kurulum ve bakım durumunda geçerlidir. İşi onlara emanet etmek daha iyidir.

Ek olarak, genellikle yüksekte çalışırken artan tehlike ile ilişkilidir ve genellikle yüksek irtifa onarımları için güvenlik ekipmanı veya yükseklikte hareket eden bir çalışma platformuna sahip ekipman gerektirir.Çok katlı bir binada yaşıyorsanız ve klimanın dış ünitesinde arızalar ortaya çıkarsa, tamircilere tamir için uygun ekipmanla iletişim kurmak daha iyidir

İşi kendiniz yapmaya karar verirseniz, gerekli güvenlik önlemlerini izleyin:

 • Talimatları ayrıntılı olarak okuyun;
 • Klimanın bakım ve onarımı sırasında güç kaynağından ayırın;
 • Onarımlar ağa bağlı bir cihazda ölçüm yapılmasını gerektiriyorsa, koruyucu elektrik yalıtımına sahip servis verilebilir bir alet kullanın, elektrik yüklü parçalara ve dönen parçalara dokunmayın;
 • Cihazın çalışma şemasında değişiklik yapmayın, koruyucu sensörleri “fişlerle” değiştirmeyin;
 • Yüksekte çalışırken güvenlik önlemlerine uyun.

Ev koşullarında, tüm arızaları tanımlamak ve hatta daha fazlasını ortadan kaldırmak her zaman mümkün değildir.

Bununla birlikte, belirli becerileriniz varsa, kabloların doğru bağlantısını ve bütünlüğünü kontrol etmek oldukça gerçekçi. Konektörler ve kelepçelerde temas olup olmadığını, sıcaklık sensörlerinin servis edilebilirliğini, temiz ve diğer işleri test edebilirsiniz.İç ünitenin toz ve kirden temizlenmesi sadece zararlı mikroorganizmaların büyümesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda fanın sıkışmasını ve bir hatanın ortaya çıkmasını da önler

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Destek Hattı